Türkiye’de Drone’ların Uçacağı Özel “Hava Otobanları” Oluşturulacak

Drone olarak da bildiğimiz insansız hava araçları, artık hayatımızın her alanına girmiş durumda. Savunmadan tarıma kadar birçok farklı sektörde yer aldıklarını biliyoruz. Türkiye’de de aynı şekilde yaygın bir şekilde kullanılıyorlar.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yapılan yeni bir açıklama ise yakında drone’ları ilgilendiren hamlelerle karşılaşacağımızı ortaya koyuyor. Buna göre bu araçlar, özel “hava otobanlarında” uçacaklar.

Drone’lar için şehir içi ve şehirler arası güzergâhlar oluşturulacak

Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünün drone’lara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Uraloğlu müdürlüğe kayıtlı toplam 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 araç olduğunu da ekledi. Bu araçların güvenliğini sağlamak için farklı türdeki araçlara benzer şekilde özel güzergâhlar oluşturulacağını söyleyen bakan, planlarını şu şekilde açıkladı:

“Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergâhlar ve yollar oluşturuyorsak dünyada ve ülkemizde son zamanlarda kullanımı artan İHA’lar için de şehir içi ve şehirlerarası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmesini sağlayan hava koridorları ve güzergâhlar oluşturacağız. Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek drone’lar için güvenli hava sahası oluşturacağız.”

Uraloğlu, bunlar dışında güzergâh üzerinde arızalanana drone’lara yardımcı olacak tamir istasyonları da kuracaklarını ifade etti. Ayrıca bu tarz araçlar için takip ve trafik sistemlerinin de geleceğini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir