Emeklilere zam müjdesi. Gözler Temmuz ayına çevrildi

Ocak ayında SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,57’den yüzde 11,68’lik ek zam ile yüzde 49,25’e çıktı. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarıldı.

Senede 2 defa ödenen emekli bayram ikramiyesi yüzde 50’lik bir artış göstererek 3 bin TL’ye çıkarıldı. Emekli promosyonları için asgari tutar 8-12 bin TL bandına yükseldi.

2024 yılı başında atılan 4 adımdan sonra sırada emekliye refah paketi ve Temmuz zammı düzenlemesi var.

Yüksek enflasyon ve ekonomik krizin altında ezilen emekliler için özel refah paketi geliyor. Öte yandan Temmuz döneminde emekli zammı ve mevcut durumda 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için düzenlemeler gerçekleştirilecek.

EMEKLİ REFAH PAKETİ İÇİNDE NELER VAR?

Emekliye refah paketi üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde çalışmalar devam ediyor. Kısa süre içerisinde detayların kamuoyuna paylaşılması bekleniyor.

Refah paketi içerisinde Enerji destekleri, Belediye hizmetleri, Ulaşım destekleri, Finans destekleri, Tatil konaklama destekleri, Konut-kira desteklerinin olması bekleniyor. Öte yandan bu çalışmaların dışında emekli vatandaşlara yapılacak Temmuz ayındaki iyileştirmeler de masada yer alıyor.

EMEKLİ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Merkez Bankası’nın duyurduğu yılın ikinci enflasyon raporundaki hedeflerini değiştirmesi temmuz ayında oluşacak enflasyon artışlarıyla ilgili rakamları da güncelledi.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, yılın en yüksek enflasyon rakamının Mayıs ayında ortaya çıkacağını ve bu oranın da yüzde 76’yı bulabileceğini duyurdu. Bunun dışında ilk 5 aylık enflasyon oranı da yüzde 23,11 olarak belirleniyor. Bunun üzerine gelmesi beklenen Haziran enflasyonu ile beraber 6 aylık enflasyon oranının yüzde 25-30 bandında gerçekleşmesi bekleniyor.

Hesaplanan rakamlara göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı temmuz ayında yüzde 25-30 bandında olacak.

ZAMLAR KÖK MAAŞA YAPILIYOR

Bilindiği üzere emekli vatandaşlara uzun bir süredir taban maaş uygulanıyor ve bunun altında kalan rakamlar hazine desteği ile seyyanen ödeme gerçekleştirerek taban maaşa tamamlanıyor. Ocak ayında 7.500 TL olan taban emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseltilmiş ve bu rakamın altındaki tüm maaşlar 10 bin TL’ye tamamlanmak için seyyanen zam yapılmıştı.

EMEKLİ VATANDAŞLAR İÇİN SIFIR ZAM TEHLİKESİ DE BULUNUYOR

Şimdi Temmuz ayında yapılması beklenen zamlar kök maaş üzerinden gerçekleştirilecek. Bu noktada bazı emekli vatandaşlar için sıfır zam tehlikesi de bulunuyor. Örnek verecek olursak şu anda kök maaşı 6 bin TL olan emekli bir vatandaşa yüzde 30 zam yapıldığında 1.800 TL zam alacak ve maaşı 7.800 TL’ye çıkacak. Fakat maaşı 10 bin TL’nin altında olduğu için bu emeklinin maaşı yine 10 bin TL’ye yükseltilecek.

NE ZAMAN BELLİ OLUR?

3 Temmuz’da açıklanacak Haziran enflasyon rakamları sonrasında her şey netlik kazanmış olacak. Burada ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon rakamına göre yeni formüller devreye girecek. Taban maaş artışı ve refah payı gibi tedbirlerin hayata geçirebilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Verilecek kararın ardından yasal düzenleme hemen Meclis’e sevk edilerek yürürlüğe sokulacak ve o ay içinde farklar belli bir takvim çerçevesinde emeklilerin hesabına ücretler yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir